Geometria i zbieżność kół - Gdańsk - Morena

Geometria kół to pojęcie doskonale znane wszystkim początkującym i wieloletnim kierowcom. Jej właściwe ustawienie gwarantuje przede wszystkim komfortową oraz bezpieczną jazdę. Wpływa również na mniejsze zużycie paliwa, wynikające z mniejszych oporów, a ponadto wydłuża żywotność opon oraz elementów zawieszenia.

Geometria i zbieżność kół - zakres usług

Każdy właściciel pojazdu oraz czynny kierowca powinien pamiętać o regularnej kontroli ustawienia kół, którą zaleca się przeprowadzać raz w roku, najlepiej po sezonie zimowym. Kiedy należy zrobić geometrię kół?
 • po zamontowaniu kompletu nowych opon;
 • po naprawie zawieszenia (np. wymiana wahaczy);
 • po naprawie układu kierowniczego (np. wymiana końcówek drążków kierowniczych);
 • po kolizji lub wypadku;
 • po wjechaniu w większą dziurę lub zahaczniu o krawężnik;
 • gdy samochód ściąga w jedną ze stron;
 • przy nadmiernym lub nierównomiernym zużyciu bieżnika opon.
mechanik samochodowy gdansk

Sprawdzenie geometrii – podłączenie

Całość badania odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu pomiarowego, który posiadają tylko wybrane warsztaty. W Internecie jest dużo poradników jak zrobić to samemu, ale proszę nam wierzyć, ludzkie oko nigdy nie będzie tak dokładne jak komputer.

mechanik samochodowy sopot

Ustawienie zbieżności kół przednich

Regulacja i poprawne ustawienie wpłynie na komfort jazdy oraz precyzję układu kierowniczego Twojego auta. To, jak je ustawimy, zależy od tego jaki masz napęd i do jakich celów wykorzystujesz samochód.

mechanik sopot

Ustawienie zbieżności kół tylnych

Robimy to głównie z dwóch powodów -
-bezpieczeństwo hamowania i równomierne zużywanie bieżnika tylnych kół w stosunku do przednich tak, by nie była konieczna ich przedwczesna wymiana oraz unikamy w ten sposób uszkodzenia osi.

mechanik samochodowy gdynia

Ustawienie kątów pochylenia koła

Precyzyjne ustawienie kąta pozwoli na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy z dużą prędkością. Koła ustawia się z dokładnością co do pół milimetra, wymaga to dużej dokładności i specjalistycznego sprzętu.

mechanik 3 city

Odkręcenie śrub urządzeniem indukcyjnym

Dokładamy wszelkich starań by nie uszkodzić elementów mocujących koło, w wyniku nieprawidłowego działania przykładowo próbując wykonać korektę samodzielnie w domu, można na stałe uszkodzić gwint i konieczna będzie bardzo kosztowna wymiana całego podzespołu.

mechanik samochodowy gdańsk

Ustawienie kątów wyprzedzenia

Po wymianie elementów zawieszenia jak np. wahacz, niezbędnym jest przeprowadzenie takiej kontroli, żeby usterka się nie powtórzyła, a Ty będziesz mógł cieszyć się bezpieczną jazdą.

Dlaczego warto skorzystać z ustawienia geometri kół?

 • Obniża koszt utrzymania pojazdu. Prawidłowe ustawienie kół obniża opór toczenia opon, a tym samym zmniejsza zużycie bieżnika.
 • Zmniejsza zużycie paliwa. Właściwa geometria i zbieżność kół zmniejsza tarcie opon o podłoże w efekcie czego, potrzeba mniej energii na pokonanie tej samej odległości.
 • Zwiększa trwałość ogumienia. Pamiętaj o tym, wiedząc, że wymiana opon jest zawsze sporym wydatkiem.
 • Chroni mechaniczne części zawieszenia. Nieprawidłowa geometria i zbieżność kół powoduje przedwczesne zużycie niektórych części zawieszenia pojazdu.
 • Zbieżność wszystkich kół zapewnia lepszą kierowalność i kontrolę nad pojazdem, co ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach pogodowych. Ponadto zapewnia przyjemniejszą i bardziej komfortową jazdę.
 • Twój samochód emituje mniej CO2 (przez mniejsze zużycie paliwa), a mniej zanieczyszczeń to większa ochrona środowiska!
 • Dodatkowo, przez mniejsze ścieranie opon, do środowiska trafia mniej tworzywa sztucznego w postaci mikro plastiku, z którego wykonany jest bieżnik opony.

opinie naszych klientów

Od 15 lat opiekujemy się naszymi Klientami i ich samochodami, zmieniają się auta, ale zaufanie właścicieli pozostaje na tak samo wysokim poziomie.

Zawsze mogę liczyć na pomoc i dobre rady ze strony profesjonalistów, którzy tu pracują. Dla mnie - laika samochodowego - takie uwagi są niezwykle cenne, Panowie zawsze z wyrozumiałością i cierpliwie odpowiadają na wszystkie (nawet elementarne) moje pytania 😀
3 city car trojmiasto
Tomasz
klient od 3 lat
Lokalizacja 3City Car jest po prostu świetna! Pracuję w Gdańsku głównym, a mieszkam na Chełmie i niejednokrotnie zdarzało się, że jadąc do pracy zostawiałam samochód w warsztacie i dalej przemieszczałam się bez problemu komunikacją miejską. Bez opóźnień i zbędnych nerwów, a potem po pracy po prostu odbierałam auto i jechałam prosto do domu.
3 city car trojmiasto
Eliza
klientka od roku​

Zadzwoń I Umów Wizytę W Warsztacie Samochodowym

Sam Wybierz Termin Wizyty